Szeptember úr: Harry Gant és elképesztő NASCAR-karrierje

szept 5, 2021
admin

Mivel szeptember van, Will Spencer, a Winston-Cup Múzeum tulajdonosa úgy gondolta, hogy tisztelegjünk szeptember úr, Harry Gant előtt. Íme tehát egy kis történelem Gantről, NASCAR-karrierjéről és egy híres autóról, amelyről a legtöbb keményvonalas rajongó mindent tud.

Harry Gant az észak-karolinai Hickory régi földes pályáján kezdte pályafutását. Végül Gant lett a pálya győztese, a pálya aszfaltozott lett, és Gant rájött, hogy kiválóan teljesít az aszfalton… és a karrierje beindult. Több mint 300 futamot nyert, mielőtt úgy döntött, hogy csatlakozik a Winston Cup Series-hez. Miután eladta építőipari vállalkozásának felét, Gant teljes munkaidőben kezdett el versenyezni a Winston Cupban.

A becenevek

Harrynek egy sor beceneve volt a versenyzői karrierje során, többek között Hard-luck Harry, The Bandit, Handsome Harry és Mr. September – de miért pont ennyi? Willnek megvan a saját véleménye erről.

“Harry egyszerűen csak egy jó fej fickó volt, akit mindenki kedvelt, ezért sok vicces beceneve volt. Ezek a karrierje különböző korszakait jelképezték. A ‘Bandita’ azért jött létre, mert a Skoal Bandit volt az autója szponzora, az autó tulajdonosai pedig Hal Needham és Burt Reynolds voltak. A “Handsome Harry” azért jött létre, mert jóképű fickó volt – a hölgyek imádták.”

A becenevek az 1973-ban kezdődött Winston Cup Racing karrierjét ölelik fel. Gant 1982 elejéig tíz, második helyezést ért el. De 1982 tavaszán Gant végre egy futamot is megnyert, első lett a Virginia Bank National 500-on a virginiai Martinsville-ben.

“Mr. Szeptember”

Gant leghíresebb beceneve versenyzői pályafutása egyik legnagyobb teljesítményéről származik. 1991 szeptemberében Gant egymás után mind a négy szeptemberi kupafutamot megnyerte, Darlingtonban, Richmondban, Doverben és Martinsville-ben. Richmondban és Doverben mindkét Busche-futamot megnyerte. Ez a győzelmi sorozat teremtette meg Gant pályafutásának csúcspontját.

“Az, hogy Mr. Szeptembernek hívtak, igazán nagy megtiszteltetés volt, hiszen nehéz egy versenyt megnyerni, nemhogy négyet egymás után” – mondja Will.

Gant színészi pályafutása

Meglepő módon a versenyzés és a győzelem nem volt elég Harry Gant számára. Hal Needham és Burt Reynolds autótulajdonosokkal való kapcsolatainak köszönhetően Gant szerepet kapott a Stroker Ace és a Days of Thunder című filmekben. Will ezen egy kicsit kuncog, azt állítva, hogy “ha az ember Needham és Reynolds barátja, akkor valószínűleg csak olyan szórakoztató dolgokat csinálhat, mint a filmekben való szereplés.”

A versenyző, aki egyszerűen nem hagyja abba

Néhány versenyző eléri a negyvenes éveiket, és visszavonul a jó életbe, vagy más fiatalabb versenyzőknek segít. Harry Gant azonban nem tartozik a “sok sofőr” közé. Bár 54 évesen visszavonult, 56 évesen gyorsan visszatért a nyugdíjból, hogy még 11 versenyen versenyezzen a Camping World Truck Series-ben! Két év múlva Gant másodszor is hivatalosan visszavonult, és a következő néhány évben 70 éves koráig rövid pályákon versenyzett. Ő tartja a rekordot, mint a valaha volt legidősebb versenyző, aki Cup Series futamot nyert (52 év, 219 nap), és mint a valaha volt legidősebb versenyző, aki begyűjtötte pályafutása első Cup győzelmét (42 év és 105 nap). Ma Gant Black Angus szarvasmarhákat gondoz az észak-karolinai Taylorsville-ben lévő 300 hektáros farmján, és szórakozásból motorral járja az országot.

Gant 2006. április 27-én került be az International Motorsports Hall of Fame-be.

Gant jelenléte a múzeumunkban

Willnek az a szerencséje, hogy Gant 1988-as Skoal Bandit #33 Pontiacját az RCR Enterprises kölcsönadja. Ez volt az az autó, amely az egyik legemlékezetesebb becenevét adta neki – Mr. September mellett. Gant versenyzői pályafutása nagy részében a zöld-fehér Skoal által szponzorált autót vezette, amelynek tulajdonosa Hal Needham volt. És ez az a jármű, amelyet sok versenyrajongó szeret látni, amikor meglátogatják.

Mi az a dolog, amit az emberek talán nem tudnak Gantről? Will azt mondja: “Harry egy könnyed, szerény ember volt – és imádta a versenyzést. De mindig azt mondta, hogy jó versenyző volt, de nagyszerű asztalos!”