Anatómus munkaköri leírás, anatómus karrier, fizetés, foglalkoztatás

okt 15, 2021
admin

oktatás és képzés: Doktori fokozat

Fizetés: Median-$65,110 évente

Foglalkoztatási kilátások: Jó

A munka meghatározása és jellege

Az anatómusok olyan biológiai tudósok, akik az élőlények szerkezetét tanulmányozzák. A legtöbb anatómus orvosbiológiai kutató és oktató, akik az emberi anatómiai formára és működésre összpontosítanak. Sokan olyan területekre specializálódnak, mint a biológiai képalkotás, sejtbiológia, genetika, molekuláris fejlődés, endokrinológia (a hormonokat termelő mirigyek tanulmányozása), szövettan (a szövetek tanulmányozása), idegtudomány, törvényszéki orvostan, mikroszkópia és fizikai antropológia (az emberi szervezet fizikai jellemzőinek, változatosságának és evolúciójának tanulmányozása).

A legtöbb anatómus főiskolákon, egyetemeken vagy egészségügyi központokban dolgozik. Általában tanítanak és kutatnak. Segítenek a tudósok, valamint az orvosok, fogorvosok,ápolók, gyógyszerészek és más egészségügyi dolgozók képzésében. Néhányan kormányzati ügynökségeknél vagy orvosi és tudományos kiadó cégeknél dolgoznak. Másokat magáncégek alkalmaznak, például olyan cégek, amelyek művégtagokat vagy szerveket gyártanak.

Bár az anatómusok munkája széles skálán mozog, szinte mindannyian töltenek némi időt laboratóriumokban a növény- vagy állatfajok szerkezetének tanulmányozásával. Az anatómusok végezhetnek alapkutatásokat, hogy bővítsék ismereteinket az élőlényekről általában. Alkalmazott kutatásokat is végezhetnek konkrét problémák megoldása érdekében. A kétféle kutatás gyakran átfedésben van.

Az anatómusok gyakran megfigyelik és felboncolják a növények és állatok nagy szerveit. Mikroszkópok és számítógépek segítségével vizsgálják a kisebb egységeket, például a kis szerveket, szöveteket és sejteket. A mintáik előkészítéséhez is speciális technikákat használnak. Mivel szakterületük igen széleskörű, az anatómusoknak rendelkezniük kell bizonyos ismeretekkel más területekről, például az embriológiáról, a neurológiáról, az orvosbiológiai mérnöki tudományokról, a genetikáról és a patológiáról. Gyakran dolgoznak együtt e területek szakértőivel. Az anatómusokat néha biológiai technikusok segítik.

Néhány anatómus a növényi formák anatómiájának tanulmányozására szakosodott. Ezek a botanikusok a növények belső felépítésére és a különböző növényi részek, például a szárak, levelek és virágok fejlődésére koncentrálnak. Kisebb egységeket, például a növényi sejteket és szöveteket is tanulmányozzák.

Más anatómusok az állatok anatómiájára koncentrálnak. Ők lehetnek zoológusok, állatorvosok vagy orvosok. E tudósok közül néhányan alapvető tanulmányokat végeznek az állati élet struktúráiról. Mások az anatómiai elveket közvetlenül alkalmazzák az ember vagy az állat konkrét problémáinak megoldására. Az anatómusok jelentős mértékben hozzájárultak az orvostudományhoz, az idegsejtek azonosításától kezdve az E-vitamin felfedezéséig. A citológia, vagyis a sejtek tanulmányozása területén az anatómusok új technikákat fejlesztettek ki az élő anyagból vett minták tanulmányozására. Hozzájárultak a kinematográfia, mint a biológiai kutatás és oktatás eszközének kifejlesztéséhez is.

Az anatómia az orvostudomány egyik sarokköve. Az anatómusok munkája létfontosságú a mesterséges szervek, például a vesék és a szívek kifejlesztésében, valamint az adományozott szervek átültetésében. Az olyan változatos területek, mint a plasztikai sebészet, az űrgyógyászat és a környezetegészségügy az anatómusok felfedezéseitől függnek majd.

Az oktatás és képzés követelményei

Az anatómussá váláshoz általában felsőfokú végzettségre van szükség. A főiskolán előorvosi, biológia, kémia vagy egy kapcsolódó szakirányt kell választania, és különböző kurzusokat kell felvennie a biológiai, fizikai és viselkedéstudományokból. Alapfokú végzettséggel talán el tudsz helyezkedni biológiai technikusként, de az előrelépési lehetőségeid korlátozottak lesznek. Ha anatómiából vagy egy kapcsolódó területről szerzett mesterfokozatot, akkor az oktatásban vagy az alkalmazott kutatásban, illetve egy olyan területen, mint például az orvosi könyvkiadás, kaphat munkát. Általában doktori fokozatra van szükséged ahhoz, hogy egyetemi vagy orvosi egyetemen kutatói és oktatói állást kapj.

Mivel az anatómia széles terület, az anatómiai szakképzést három terület – a biológia, az állatorvoslás vagy az orvostudomány – egyikén szerezheted meg. Bármelyik területet is választod azonban, a középiskola után valószínűleg legalább nyolc évet fogsz diákként tölteni. Egyes anatómusok orvosi (M.D.) és doktori (Ph.D.) diplomát is szereznek. Ahhoz, hogy lépést tarthassanak az anatómia és a kapcsolódó területek új fejleményeivel, az anatómusoknak egész pályafutásuk alatt tovább kell tanulniuk.

Munkához jutás

A professzorok vagy az egyetem vagy az orvosi egyetem munkaközvetítő irodája tud tájékoztatást adni az anatómusként való elhelyezkedésről. A szakmai folyóiratokban néha szerepelnek anatómusoknak szóló állásajánlatok. Közvetlenül jelentkezhetsz olyan kutatóközpontoknál, magáncégeknél vagy kormányzati ügynökségeknél is, amelyek anatómusokat alkalmaznak. Néha közszolgálati vizsgát kell tennie ahhoz, hogy állami állást kapjon.

Előrelépési lehetőségek és foglalkoztatási kilátások

A doktori diplomával rendelkező anatómusok egyetemen vagy egészségügyi központban adjunktusi, docensi és teljes jogú professzori pozícióba vagy kutatási igazgatóvá léphetnek elő. Az anatómusok néha kitüntetést érnek el, ha felfedezéseik fontos előrelépést jelentenek a tudomány vagy az orvostudomány területén. Kutatómunkájukat tudományos és orvosi folyóiratokban publikálják.

A doktori fokozattal rendelkező anatómusok foglalkoztatási kilátásai 2014-ig jók; a biológiai tudósok foglalkoztatása az előrejelzések szerint körülbelül olyan gyorsan nő, mint az összes szakma átlaga abban az évben.

Munkakörülmények

Az anatómusok általában tiszta, jól megvilágított laboratóriumokban dolgoznak. Gyakran töltenek némi időt irodákban és tantermekben is. Bár a szokásos munkahét negyven órás lehet, sok anatómus ennél többet dolgozik. Az időbeosztásuk azonban gyakran némileg rugalmas. Az anatómusoknak gyakran kell időt tölteniük megbeszéléseken való részvétellel, dolgozatok és vizsgák javításával, valamint tanulással, hogy lépést tartsanak az anatómia és a kapcsolódó tudomány- és orvostudományi területek új fejleményeivel.

Az anatómusoknak képesnek kell lenniük egyedül vagy csapatban dolgozni. Azoknak, akik tanítanak, képesnek kell lenniük arra, hogy bonyolult fogalmakat egyszerű kifejezésekkel magyarázzanak el. A kutatóknak pontosnak és körültekintőnek kell lenniük. Képesnek kell lenniük arra is, hogy írjanak és elmagyarázzák eredményeiket másoknak.

Bérezés és juttatások

A kereset függ az anatómus végzettségétől és tapasztalatától, valamint a munkavégzés helyétől és jellegétől. 2004-ben a kutatás-fejlesztésben dolgozó orvostudósok éves mediánjövedelme 65 110 dollár volt. A szövetségi kormányzatnál 2005-ben a nem felügyelő, felügyelő és vezető beosztásban dolgozó általános biológiai tudósok átlagosan 69 908 dollárt kerestek. A juttatások általában fizetett szabadságot és szabadságot, egészségbiztosítást és nyugdíjbiztosítást tartalmaznak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.