Hamlin strică petrecerea Championship 4 și câștigă premiul Busch Pole la Miami

nov. 23, 2021
admin

HOMESTEAD, Fla. – Trei dintre cei patru piloți din seria Monster Energy NASCAR Cup Championship 4 s-au calificat aproape de vârful clasamentului în probele cronometrate de vineri de la Homestead-Miami Speedway, dar Denny Hamlin, care are propria sa agendă, a furat pole position-ul pentru cursa Ford EcoBoost 400 de duminică (3 p.m. ET, NBC, MRN și SiriusXM NASCAR Radio Channel 90).

Încercând să-și prelungească seria de victorii în cel puțin o cursă pe sezon la 13 ani consecutivi, Hamlin a parcurs pista de 1,5 mile în 31,059 secunde (173,863 mph) pentru a-și asigura primul loc de start în cursa care va determina campionul seriei.

Hamlin l-a devansat pe colegul de echipă de la Joe Gibbs Racing și concurentul din Campionatul 4, Kyle Busch (173,622 mph) cu 0,043 secunde în runda de bani. Viitorul coechipier de la JGR și campionul în exercițiu al seriei, Martin Truex Jr. s-a calificat al treilea la 173,539 mph.

RELATED: Rezultatele calificărilor

Pilotul din play-off Joey Logano a fost al cincilea cel mai rapid pe Fordul nr. 22 al echipei Penske la 173,366 mph. Colegul său, pretendentul la titlu Kevin Harvick s-a luptat cu un Ford Stewart-Haas Racing nr. 4 cu manevrabilitate strânsă până la locul 12 în ultima rundă de calificări.

Hamlin are în joc mai mult decât șirul său de sezoane câștigătoare. El a dezvăluit vineri, prin Twitter, că Mike Wheeler nu va mai fi șeful său de echipă după cursa de duminică. Nu a fost numit niciun înlocuitor. Hamlin speră să își dubleze performanța de acum cinci ani, când a câștigat la Homestead pentru singura sa victorie a sezonului.

„Este important pentru noi să aducem această echipă de curse în față aici”, a declarat Hamlin, care a obținut al patrulea pole position al sezonului, al treilea la Homestead (și al doilea consecutiv). „Cu siguranță vrem să încheiem pe o notă înaltă și să încercăm să câștigăm. În 2013 am fost în aceeași situație dificilă în care nu am câștigat o cursă până la ultima cursă și am reușit să o facem, așa că sperăm că este timpul nostru să o facem.”

Busch a fost mulțumit de efortul său de calificare, chiar dacă nu a fost suficient.”

„Nu este prea rău, mi-aș fi dorit să avem un pic mai mult acolo, evident, pentru a obține boxa numărul unu”, a spus Busch. „Doi ani la rând, Denny a fost capabil să își dea seama de acea ultimă cursă. Doar să vedem ce se va întâmpla mâine.”

RELAȚIE: Fotografii cu fiecare schemă de vopsea

Au existat speculații după calificări că Hamlin ar putea ceda râvnita boxă nr. 1 lui Busch, dar Hamlin nu a părut entuziasmat de această perspectivă. El a fost mai mult preocupat de păstrarea fiecărui avantaj care l-ar putea ajuta să-și păstreze seria de victorii.

„Cu siguranță nu vreau să rup această serie”, a spus Hamlin. „Sper ca Kyle să termine al doilea.”