Třináctiletý chlapec zaběhl v Jižní Dakotě světový rekord v půlmaratonu za 1:16:11

Zář 12, 2021
admin

Třináctiletý chlapec z Annandale v Minnesotě vytvořil o víkendu na půlmaratonu v Brookings v Jižní Dakotě světový rekord pro jednu věkovou kategorii. Salvador Wirth zastavil časomíru na hodnotě 1:16:11, což je nejrychlejší půlmaraton, který kdy někdo v jeho věku uběhl, a druhý nejrychlejší čas dne. K vítězství mu nechybělo mnoho, když doběhl pouhých 28 sekund za nejlepším časem 1:15:43, kterým se umístil na prvním místě. Wirth během 21,1kilometrového závodu, který byl jeho prvním oficiálním půlmaratonem, běžel průměrným tempem 3:37 na kilometr.

Annandalský osmák Sal Wirth překonal na závodě v Brookings ve státě SD světový rekord v půlmaratonu pro svůj věk! Salův čas na pistoli byl 1:16:12 (předchozí rekord byl 1:18:53). #Way2Go @milesplit pic.twitter.com/azKYExw7KL

– Annandale Cardinals (@AnnnandaleCards) 12. září 2020

Eye on the prize

Wirthovi se rekord nepodařil jen tak náhodou – už před závodem věděl, jaký čas má překonat, jak řekl jeho otec listu The Brookings Register před závodem. Podle databáze Asociace statistiků silničních závodů byl předchozí rekord v půlmaratonu pro třináctiletého chlapce 1:18:53, který vytvořil australský běžec v roce 2013.

RELEVANTNÍ: V létě Wirth zaběhl ve virtuálním půlmaratonu čas 1:18:00, ale protože se nejednalo o legální závod na stanovené trati, nemohl být tento čas samozřejmě uznán jako rekord. I tak ale Wirthovi dodal sebevědomí, že může stávající rekord překonat, což se mu podařilo a dosavadní světový rekord překonal o více než dvě minuty.

Sal Wirth se umístil na 1. místě v závodě Mora cross country invite! pic.twitter.com/z2i9h33NsC

– Annandale Cardinals (@AnnandaleCards) 9. října 2019

První závodník

Zpráva The Register uvádí, že víkendový půlmaraton byl Wirthovým vůbec prvním silničním závodem. Před sobotou běhal pouze běžecké závody. V současné době je v polovině své osmistovkové běžecké sezóny a na svém kontě už má vítězství na prvních dvou letošních mítincích. Ve čtvrtek vynechal závod, aby si odpočinul na půlmaraton, ale podle jeho otce se příští týden vrátí do akce se svým školním týmem, pravděpodobně jako jediný světový rekordman v terénu.

SOUVISEJÍCÍ: Desetiletý chlapec vytvořil světový rekord v běhu na 10 mil v kategorii jednotlivců