Mr. September: Harry Gant a jeho úžasná kariéra v NASCAR

Zář 5, 2021
admin

Protože je září, napadlo Willa Spencera, majitele muzea Winston-Cup, že bychom měli uctít památku samotného pana září, Harryho Ganta. Přinášíme tedy trochu historie o Gantovi, jeho kariéře v NASCAR a slavném voze, o kterém většina zarytých fanoušků ví vše.

Harry Gant začal svou kariéru na staré prašné trati v Hickory v Severní Karolíně. Nakonec se Gant stal vítězem, trať dostala asfaltový povrch a Gant zjistil, že vyniká v asfaltu… a jeho kariéra se rozjela. Než se rozhodl vstoupit do seriálu Winston Cup, vyhrál přes 300 závodů. Poté, co prodal polovinu své stavební firmy, začal Gant naplno závodit ve Winston Cupu.

Přezdívky

Harry měl během své závodní kariéry řadu přezdívek, včetně Hard-luck Harry, The Bandit, Handsome Harry a Mr. September – ale proč tolik? Will na to má vlastní názor.

„Harry byl prostě hodný ‚ole guy, kterého měli všichni rádi, takže měl spoustu vtipných přezdívek. Představovaly různá období jeho kariéry. ‚Bandita‘ vznikl proto, že Skoal Bandit byl sponzorem jeho auta a jeho majiteli byli Hal Needham a Burt Reynolds. Handsome Harry vznikl proto, že to byl fešák – dámy ho milovaly.“

Přezdívky zahrnují kariéru v závodech Winston Cup, která začala v roce 1973. Do začátku roku 1982 měl Gant na kontě deset druhých míst. Na jaře 1982 však Gant konečně jeden závod vyhrál, když skončil první v závodě Virginia Bank National 500 v Martinsville ve Virginii.

„Pan Září“

Gantova nejznámější přezdívka pochází z jednoho z jeho největších výkonů v závodní kariéře. V září 1991 vyhrál Gant všechny čtyři zářijové pohárové závody za sebou, a to ve městech Darlington, Richmond, Dover a Martinsville. Vyhrál také oba závody Busche v Richmondu a Doveru. Tato série vítězství vytvořila vrchol Gantovy kariéry.

„Být nazván panem září bylo opravdu velkou poctou, protože je těžké vyhrát jeden závod, natož čtyři v řadě,“ říká Will.

Gantovo herecké působení

Překvapivě závodění a vítězství Harrymu Gantovi úplně nestačilo. Díky svým kontaktům na majitele automobilů Hala Needhama a Burta Reynoldse získal Gant roli ve filmech Stroker Ace a Days of Thunder. Will se tomu trochu směje a tvrdí, že „když se kamarádíte s Needhamem a Reynoldsem, tak asi děláte jen takové zábavné věci, jako je účinkování ve filmech.“

Řidič, který prostě nechce skončit

Mnoho řidičů dosáhne čtyřicítky a odejde do důchodu, aby se měli dobře, nebo pokračuje v pomoci jiným mladším řidičům. Harry Gant však mezi „mnoho řidičů“ nepatří. Do důchodu sice odešel v 54 letech, ale v 56 letech se z něj rychle vrátil a odjel ještě 11 závodů v Camping World Truck Series! Po dvou letech Gant oficiálně odešel do důchodu podruhé a dalších několik let strávil závoděním na krátkých tratích až do svých 70 let. Je držitelem rekordu jako nejstarší jezdec, který kdy vyhrál závod pohárové série (52 let a 219 dní), a jako nejstarší jezdec, který získal své první vítězství v poháru v kariéře (42 let a 105 dní). Dnes se Gant stará o dobytek plemene Black Angus na svém 300akrovém ranči v Taylorsville v Severní Karolíně a pro zábavu jezdí na motocyklu po celé zemi.

Gant byl 27. dubna 2006 uveden do Mezinárodní síně slávy motoristického sportu.

Gantova přítomnost v našem muzeu

Will má to štěstí, že má Gantův Pontiac Skoal Bandit #33 z roku 1988 zapůjčený od společnosti RCR Enterprises. Právě tento vůz mu dal jednu z jeho nejpamátnějších přezdívek – kromě Mr. September. Po většinu své závodní kariéry jezdil Gant se zelenobílým vozem sponzorovaným společností Skoal, který vlastnil Hal Needham. A právě tento vůz mnozí fanoušci závodů rádi vidí, když ho přijedou navštívit.

Jakou věc lidé o Gantovi možná nevědí? Will říká: „Harry byl nenáročný, skromný člověk – a miloval závodění. Ale vždycky říkal, že byl dobrý řidič, ale skvělý truhlář!“