14krát jsem vyhrála vytrvalostní běh na 100 mil v západních státech

admin

Běžec: Ann Trasonová

Věk: 54 let

San Francisco, Kalifornie

Jako dítě jsem měla spoustu energie, se kterou si rodiče nevěděli rady. Není tedy divu, že když otec uviděl v novinách inzerát na atletický kroužek, přihlásil mě do něj v naději, že běháním spálím přebytečnou páru. Netušil, že jedno rozhodnutí navždy změní běh mého života.

Když jsem začal běhat, líbil se mi společenský aspekt členství v týmu. Běh byl čas, kdy jsem mohla být se svými kamarádkami, bavit se a překonávat sama sebe. Když jsem běhala, cítila jsem se živá, vždycky jsem hledala další výzvu.

Ve 24 letech, poté co jsem dokončila půl-Ironman triatlon, jsem četla časopis Competitor a uviděla reklamu na American River 50-Miler. Přihlásil jsem se a v den závodu jsem přišel a uviděl vedle sebe stát profesionálního triatlonistu, kterého jsem obdivoval. Podívala se na mě, ušklíbla se a řekla: „Vypadáš jako králík.“ Byl jsem ohromen. Odvíjející se od zraněných pocitů jsem si řekla: „Buď na téhle trati zemřeš, nebo ji porazíš.“ V tu chvíli jsem si uvědomila, že to není pravda. Přestože v parném vedru byly podmínky těžké, předběhl jsem nejen ji, ale i celé pole – a vytvořil jsem přitom traťový rekord.

Po tomto dni jsem pokračoval v ultra závodění a nakonec jsem se dostal na slavný závod Western States 100. První dva pokusy jsem musel vzdát. Dělal jsem všechny možné chyby a potýkal se s problémy s klouby a dehydratací. Ale napotřetí se to podařilo. Závod jsem nakonec dokončil a vyhrál.

Na Western States 100 jsem se vrátil, vyhrál jsem ho 14krát a zároveň jsem 18 let držel traťový rekord 17:37:51 (až do roku 2012, kdy můj rekord překonala Ellie Greenwoodová). Ačkoli dny, kdy jsem závodil závodně, jsou možná pryč, trať má v mém srdci magické místo. Právě proto se sem každoročně vracím, ale nyní běhám, abych to vrátil ostatním běžcům. Ať už doprovázím kamaráda, nebo se objevím v den závodu, abych pomohla běžcům, které ještě neznám, je to kamarádství, které jsem cítila jako mladá dívka a které stále cítím, a které mě nutí toužit po dalším běhu.

Hry mysli
Jak si zabalit myšlenky na stokilometrový závod? Trasonová vysvětluje: „Když běžím závod, hraju v hlavě spoustu her. Rád přemýšlím o mílích jako o věcích. Když běžím stovku, vím, že když se o sebe budu dobře starat na padesátce, tedy ve středním věku mé hry, budu si po 62. míli užívat důchodu a dobře se mi poběží až do konce.“

Běhání mě naučilo, že jen já sám mohu rozhodnout o svém úspěchu. Nenechávám ostatní, aby určovali mé úspěchy, spíše běhám, abych byl lepším já. Mám štěstí, že jsem objevila svou vášeň, šla si za ní a po cestě našla sama sebe.