Reddit – alergare – Am terminat primul meu 25k – Big Berlin 25k – detalii înăuntru

oct. 12, 2021
admin

Am terminat Big Berlin 25k în această dimineață, și a fost un timp foarte bun. Acesta a fost primul meu 25k și cred că este cel mai lung pe care l-am alergat vreodată. Am mai făcut o serie de semimaratoane în acest an, dar aceasta a fost prima mea cursă peste jumătate. Ca parte a evenimentului, ei fac un 10k, un semimaraton și un 25k, precum și un fel de ștafetă.

Vremea a fost perfectă – 53F și doar cantitatea potrivită de cer acoperit de nori. Am ajuns la stadionul olimpic cu aproximativ 45 de minute înainte de cursă, folosind trenul local.

Nu vorbesc limba germană și așteptam crezând că vor anunța lăsarea pungilor. Toată lumea avea gențile, așa că mă întrebam dacă le vom lăsa undeva lângă linia de start. Cu aproximativ 10 minute înainte de ora cursei mi-am dat seama că oamenii în jurul cărora stăteam făceau parte din ștafetă și că trebuia să găsesc locul de predare a bagajelor. A trebuit să alerg până în cealaltă parte a stadionului pentru a-mi lăsa geanta și până să mă întorc eram într-unul dintre ultimele coridoare.

Cele 10k, semimaraton și 25k au folosit același traseu pentru primele patru mile sau cam așa ceva. Pentru că am fost în ultimele coridoare, oamenii cu care am început aveau un ritm de aproximativ 12:00 (eu alerg de obicei în jur de 9:30). Erau străzi de oraș și o mulțime de oameni, așa că nu prea puteam să trec. Am PR’ed cu aproximativ o lună în urmă și am decis să mă bucur de alergare și să nu-mi fac griji cu privire la timp.

După despărțirea de 10k s-a deschis puțin și mi-am mărit ritmul, dar am decis să rămân la 10:30 pentru că deja alergasem mai încet și nu știam cum mă voi descurca pe ultimele mile.

Cursul a fost excelent. Am alergat prin câteva părți foarte frumoase ale orașului, direct prin poarta Brandenburg și în zonele în care se afla odată zidul Berlinului.

Ultimele trei mile au fost un pic mai grele și am încetinit până la un ritm de 11:30. M-am gândit o vreme să fac o împărțire între alergare și mers, dar am sfârșit prin a alerga tot.

Finalul a fost cel mai bun final la care am luat parte vreodată. Am alergat prin spatele stadionului și printr-un tunel întunecat unde erau lumini intermitente și toboșari care cântau. La capătul tunelului ai ieșit direct pe terenul olimpic și ai alergat o tură în jurul pistei până la finish. Toți spectatorii se află în scaunele de pe stadion aplaudând, și chiar și ei primesc fiecare alergător pe jumbo-tron – a fost super cool să mă văd acolo și un mod minunat de a termina cursa.

Alte note – Sunt un alergător keto, așa că am folosit 1 1/2 linguri de UCAN cu aproximativ 20 de minute înainte de cursă. Nu a stat atât de bine cu stomacul meu, dar cu siguranță a funcționat. Păstrez un „gel de urgență” cu mine și am mâncat aproximativ 1/2 din el la kilometrul 10. Nu am simțit că am avut nevoie de el, dar am fost nervos, deoarece aceasta este cea mai lungă cursă de până acum. La o jumătate de cursă obișnuită voi avea un gel cu mine, dar nu îl voi folosi niciodată.

Oh, iar germanii au bere gratuită la sfârșitul cursei, și nu doar una ca în SUA. Poți continua să mergi până la linie pentru a lua mai multe dacă vrei (deși eu am luat doar una).