O fetiță de 13 ani aleargă un record mondial la semimaraton de 1:16:11 în Dakota de Sud

sept. 12, 2021
admin

O fetiță de 13 ani din Annandale, Minnesota, a stabilit un record mondial pentru o singură categorie de vârstă în weekend la semimaratonul Brookings din Dakota de Sud. Salvador Wirth a oprit cronometrul în 1:16:11, cel mai rapid semimaraton alergat vreodată de cineva de vârsta lui și al doilea cel mai bun timp al zilei. El nu a fost departe de victorie, terminând la doar 28 de secunde în spatele primului clasat, cu timpul de 1:15:43. Wirth a avut un ritm mediu de 3:37 pe kilometru pe parcursul cursei de 21,1 km, care a fost primul său semimaraton oficial.

Sal Wirth, elev în clasa a 8-a la Annandale, a doborât recordul mondial la semimaraton pentru vârsta sa la o cursă din Brookings, SD! Timpul pistolului lui Sal a fost de 1:16:12 (recordul anterior era de 1:18:53). #Way2Go @milesplit pic.twitter.com/azKYExw7KL

– Annandale Cardinals (@AnnandaleCards) September 12, 2020

Eye on the prize

Wirth nu a stabilit întâmplător recordul – el știa timpul de bătut înainte de cursă, după cum a declarat tatăl său pentru The Brookings Register înainte de eveniment. Potrivit bazei de date a Asociației Statisticienilor de Curse Rutiere, precedentul record de semimaraton pentru un băiat de 13 ani a fost de 1:18:53, stabilit de un alergător australian în 2013.

ÎNRUDITE: Un băiat de 13 ani aleargă 160 de kilometri în Quarantine Backyard Ultra

La începutul verii, Wirth a alergat un 1:18:00 într-un semimaraton virtual, dar, deoarece nu a fost alergat la o cursă legitimă pe un traseu stabilit, acesta, desigur, nu a putut fi ratificat ca un record. Chiar și așa, acesta i-a dat încredere lui Wirth că poate depăși recordul existent, lucru pe care l-a realizat cu ușurință, doborând recordul mondial anterior cu mai bine de două minute.

Sal Wirth se clasează pe locul 1 la invitația de cros de la Mora! pic.twitter.com/z2i9h33NsC

– Annandale Cardinals (@AnnandaleCards) October 9, 2019

Primul timer

Raportul Register notează că semimaratonul din weekend a fost prima cursă pe șosea a lui Wirth. Înainte de sâmbătă, el alergase doar curse de fond. În prezent, el se află în mijlocul sezonului de cros pentru clasa a opta, având deja la activ victorii la primele două întâlniri ale anului. A sărit peste o competiție joi pentru a se odihni pentru semimaraton, dar tatăl său a declarat că va reveni în acțiune cu echipa școlii sale săptămâna viitoare, probabil ca singurul deținător al recordului mondial în domeniu.

RELATED: Un băiat de 10 ani stabilește recordul mondial la o singură vârstă pe 16 km