Notre Dame Men’s Lacrosse: Irish câștigă campionatul turneului ACC

oct. 18, 2021
admin

Începând weekendul trecut, viitorul echipei masculine de lacrosse Notre Dame Fighting Irish din 2018 era cel puțin tulbure.

#16 Notre Dame avea un record de 6-5 (1-3 în ACC) și pierduse patru din ultimele șase meciuri. Aveau nevoie de un weekend mare la Turneul ACC 2018 din Charlottesville, Virginia, pentru a-și crește șansele de a ajunge la turneul NCAA.

Și băiete, au avut un weekend mare.

Vineri, irlandezii au învins pe numărul 1 Duke Blue Devils cu 14-11 în semifinale pentru a-și bate biletul pentru meciul de campionat ACC în acea duminică împotriva numărului 11 Virginia Cavaliers. În meciul pentru titlu, Notre Dame a dominat Virginia cu 17-7 pentru a câștiga al doilea campionat al conferinței ACC din istoria programului. Primul lor a venit în 2014.

Duke

Aceasta a fost a doua întâlnire dintre Notre Dame și Duke (12-3) în acest sezon. În precedenta confruntare, pe 7 aprilie, Blue Devils i-a învins pe irlandezi cu 8-2 în South Bend.

Ryder Garnsey a marcat două goluri în primele cinci minute de joc pentru a da Notre Dame un avantaj timpuriu de 2-0. Duke a redus avantajul la unu cu un gol al lui Justin Guterding cu 6:21 rămase din primul sfert.

În al doilea sfert a avut loc spectacolul lui Bryan Costabile. În 2:14 din timpul de joc, Costabile a înregistrat un hat trick natural cu trei goluri pentru a le da irlandezilor un avantaj de 5-1 cu 9:18 rămase din repriză.

Costabile a finalizat hat trick-ul în stil.

După un alt gol al lui Duke, Mikey Wynne a marcat al 15-lea său gol al sezonului pentru a restabili avantajul de patru goluri al lui Notre Dame cu 3:40 rămase din sfertul al doilea. Duke a reușit să înscrie două goluri în ultimul minut al sfertului pentru a face ca scorul să fie 6-4 la pauză.

La doar 38 de secunde în sfertul al treilea, al 13-lea gol al sezonului al lui Brendan Gleason a dat Notre Dame un avantaj de 7-4. Din acel moment, însă, restul sfertului al treilea a aparținut lui Duke. În următoarele 7:32 de timp de joc, Blue Devils au marcat trei goluri pentru a egala scorul la 7-7 cu 5:42 rămase din repriza a treia. Cu toate acestea, irlandezii au reușit să preia din nou conducerea înainte de finalul sfertului, când Gleason a marcat al doilea său gol al meciului pentru a da Notre Dame un avantaj de 8-7 cu o secundă înainte de ultimul cadru.

Garnsey și-a completat propriul hat trick când a marcat al treilea său gol al meciului pentru a da Notre Dame un avantaj de 9-7 cu 12:33 rămase din timpul regulamentar. În următoarele 3:11, însă, Duke va avea o altă serie de trei goluri, de data aceasta preluând conducerea cu 9:22 rămase din timpul regulamentar.

După aceea, însă, a fost doar Notre Dame.

Wynne a marcat cu 7:44 rămase pentru a egala scorul. După aceea, Garnsey a înregistrat al patrulea și al cincilea său gol al meciului pentru a le oferi irlandezilor un avantaj de 12-10 cu 2:50 rămase din timpul regulamentar. Brian Willetts a marcat apoi pe avantaj de om pentru a da Notre Dame un avantaj de 13-10 cu 1:52 rămas din meci. După ce Duke și-a redus deficitul la două goluri, Gleason a obținut victoria cu 27 de secunde înainte de final cu al treilea său gol al meciului.

Trei jucători irlandezi au înregistrat hat tricks în după-amiaza respectivă. Garnsey a terminat meciul cu cinci goluri și o pasă de gol. Gleason a marcat trei goluri împreună cu trei pase de gol, în timp ce Costabile a terminat cu trei goluri și o pasă de gol. Portarul de la Notre Dame, Matt Schmidt, a înregistrat 10 parade din 21 de aruncări.

Virginia

Victoria surprinzătoare asupra lui Duke a propulsat Notre Dame în meciul de campionat ACC împotriva gazdei Virginia, unde irlandezii au făcut o intrare pe cinste.

După ce Virginia a luat un avantaj timpuriu de 1-0, Notre Dame a răspuns cu trei goluri consecutive (două de la Costabile, unul de la Willetts) pentru a lua un avantaj de 3-1. Virginia a reușit să recupereze una chiar înainte de încheierea primului sfert pentru a face scorul 3-2.

În al doilea sfert, golurile lui Garnsey și Brendan Collins au dus avantajul lui Notre Dame la 5-2. După ce Cavaliers au marcat pe avantaj de om, irlandezii au deschis scorul, marcând următoarele șase goluri.

Durata a început când Pierre Byrne a marcat al șaptelea său gol al sezonului cu 2:58 rămase din prima repriză. Mai puțin de un minut mai târziu, Wynne a marcat pe avantaj de om. Cu 1:09 înainte de pauză, Timmy Phillips a marcat primul său gol al sezonului pentru a le oferi irlandezilor un avantaj de 8-3 la pauză.

La doar 18 secunde de la începerea celui de-al doilea sfert, Wynne a marcat un alt gol cu om în plus pentru a mări avantajul lui Notre Dame la șase. Golurile lui Costabile și Garnsey au făcut ca scorul să fie de 11-3 în favoarea Notre Dame cu 9:39 rămase din sfertul al treilea.

Virginia a reușit să înregistreze trei din următoarele patru goluri ale meciului pentru a face scorul 12-6, dar asta a fost cât de aproape au ajuns. Al doilea gol al meciului al lui Byrne a dus scorul la 13-6 cu 30 de secunde rămase din sfertul al treilea. După ce Virginia a marcat la începutul celui de-al patrulea, golurile lui Brendan Collins, Brian Willetts, Jordan Walter și Ryder Garnsey au pus punctul de exclamare pe o victorie impresionantă de 10 goluri pentru Notre Dame.

Echipa a început să se agațe unii de alții pe teren la expirarea timpului pentru a sărbători al doilea campionat al conferinței ACC din istoria programului. A fost un final grozav pentru ceea ce a fost o lună tumultoasă pentru irlandezi.

Garnsey a înregistrat trei goluri și două pase de gol în timpul meciului pentru titlu. Costabile a înscris trei goluri și o pasă de gol, în timp ce Willetts a terminat el însuși cu trei goluri. A fost al doilea meci consecutiv în care trei jucători de la Notre Dame au terminat fiecare cu câte un hat trick. Costabile a primit premiul pentru cel mai valoros jucător al turneului.

Byrne, Collins și Wynne au înscris câte două goluri fiecare. Portarul Matt Schmidt a înregistrat 8 parade din 15 aruncări.

Lovind în viitor

Notre Dame va juca ultimul meci din sezonul regulat sâmbătă după-amiază când va găzdui Army Black Knights la ora 13:00 pe Arlotta Stadium.