Kevin Harvick întinde kilometrajul de combustibil pentru victoria de la Michigan

ian. 7, 2022
admin

Revenindu-și după o înțepătură în pneul dreapta față care l-a costat poziția pe pistă la începutul cursei, Kevin Harvick l-a depășit pe Joey Logano în turul 183 din 200 și a trecut la 1.595 secunde în victoria de duminică în Consumers Energy 400 la Michigan International Speedway.

În timpul unei curse de 48 de tururi de închidere cu steag verde care a început cu o repornire în turul 153, Harvick a trecut de pe locul șapte pe primul loc, înregistrând a doua sa victorie a sezonului în Monster Energy NASCAR Cup Series, a treia pe circuitul de 2 mile și a 47-a din carieră.

RELATED: Rezultatele cursei | Recapitulări etape
SHOP: Echipamente Harvick

„A fost o zi cu puțină adversitate pe care am reușit să o depășim”, a spus Harvick. „Am avut o mașină foarte rapidă tot weekendul. Mașina noastră s-a descurcat foarte bine astăzi, iar cu benzile multiple (datorită, în parte, aplicării compusului de tracțiune în canelurile înalte), am reușit să rulăm pe toate cele trei benzi destul de bine și să ne facem loc prin trafic.

„Ei (echipa) au pus o mașină de curse foarte rapidă pe pistă, iar noi am reușit să profităm de ea, așa că asta este întotdeauna distractiv.”

Când Harvick a trecut linia de sosire, conducând al 22-lea tur al după-amiezii, Denny Hamlin se afla pe locul doi după ce Logano a intrat la boxe pentru un strop de combustibil în turul 197. Kyle Larson a rulat al treilea, urmat de Martin Truex Jr. și Daniel Suarez, care a reintrat în tabloul playoff-ului atunci când doi piloți care se aflau pe bule în fața sa – Jimmie Johnson și Clint Bowyer – au avut zile dezastruoase în Irish Hills.

Treizeci și unu de tururi în cursă, Harvick și-a condus Ford-ul nr. 4 Stewart-Haas Racing Ford pe drumul de boxe cu o pană la pneul dreapta față. Dar cu prima etapă de 60 de tururi pe verde de la început până la sfârșit, Harvick a reușit să urce pe locul șase până la finalul etapei.

Martin Truex Jr. a câștigat etapa 1 după ce a pornit din spate din cauza a două defecțiuni la inspecția de dinaintea cursei, dar Toyota sa nr. 19 nu a fost la fel de puternică în trafic în finalul cursei decât fusese la început. Kyle Busch a câștigat etapa 2, dar mașina sa, ca și cea a lui Truex, nu a fost la fel de eficientă în trafic după ce opririle la boxe de la finalul etapei au amestecat ordinea de sosire.

La fel, mașina lui Hamlin a fost cea mai bună în căldura zilei, pe o pistă fierbinte și alunecoasă, dar viteza din mașina lui Harvick a prevalat pe măsură ce asfaltul s-a răcit.

„Ei bine, se pare că, în general, am avut cea mai bună manevrabilitate a mașinii atunci când a fost foarte cald și alunecos, dar pe măsură ce ziua a continuat și pista s-a răcit, băieții care au construit mai multă viteză în mașina lor, asta i-a cam dezavantajat”, a spus Hamlin. „Nu am putut face nimic cu adevărat, pur și simplu nu am avut suficientă viteză. Cei 4 au fost cu aproximativ o jumătate de secundă mai rapizi decât noi în calificări, iar când am ținut-o larg deschisă acolo la final, pur și simplu nu am putut să o depășim.”

Kyle Busch a fost al șaselea, iar Ryan Preece a sosit al șaptelea, înregistrând primul său top 10 în afara Daytona sau Talladega. Trioul Hendrick Motorsports format din William Byron, Chase Elliott și Alex Bowman a completat top 10.

Coechipierul lui Hendrick, Jimmie Johnson, nu a fost la fel de norocos. În turul 15, Chevrolet-ul său nr. 48 a lovit zidul exterior, deteriorând grav partea dreaptă a mașinii. Johnson a terminat pe locul 34, cu opt tururi mai jos.

Sinistrul Bowyer a avut ghinion în turul 137, după un contact cu Fordul nr. 21 Wood Brothers Racing al lui Paul Menard. Mașina lui Bowyer s-a izbit de zidul virajului 3, iar eforturile de reparare a mașinii s-au dovedit a fi zadarnice. Bowyer s-a retras din cursă pe locul 37.

Vezi: Johnson lovește zidul devreme | Bowyer se lovește de zid târziu

Johnson a coborât două poziții, ajungând pe locul 18 în clasamentul seriei, la 12 puncte în spatele lui Bowyer și a celui de pe locul 12, Ryan Newman, la egalitate pentru ultima poziție eligibilă pentru Playoff. Suarez l-a depășit pe Johnson, ajungând pe locul 17 în clasament și se află la patru puncte în urma lui Newman și Bowyer, cu trei curse rămase înainte de limită, la Indianapolis Motor Speedway.

Următoarea cursă a seriei este programată sâmbătă seara (19:30 ET, NBCSN, PRN, SiriusXM) la Bristol Motor Speedway.

Contribuție: O nouă cursă a fost programată la Bristol Motor Speedway: Rapoarte ale personalului